Hodnoty. Jejich úpadek a zda vůbec upadají?

03.12.2022

Už Tomáš Baťa o tom hovořil. Pohledem zpátky to je jednoduché hodnotit, podle nás to bylo lepší. Ale neznamená to, že to tak být muselo. Každopádně géniové dob minulých byli doopravdy géniové. Nyní je to obnošené, stačí přece pořádně křičet a zákazníci na to budou reagovat. Populistický model na každé úrovni funguje. Ale proč to vlastně píšu a proč to spojuji s mojí přednáškou na Tedx Unyp?

Na mé přednášce jsem mluvil o zotročování, o bolavých věcech dnešního světa, o tom, že 90 procent potravin je chemických a že čokoláda, která je v supermarketech nemá s čokoládou nic společného. Naneštěstí se to dá najít v každé oblasti a přibližně to je 20 na 80 ve prospěch "zla". Asi bych to spíš nazval ve prospěch nenažranosti. Ale také se zamýšlím, jak moc je toho zlo potřeba na to, aby se to změnilo a jak daleko se budou muset tyto zvěrstva dostat, abychom na to doopravdy zareagovali a místo přehlížení prostě vyšli do ulic a řekli a dost?

Zamýšlím se nad tím, zda to je vůbec reálné, protože naše zdání svobody a potřeba pohodlí je nad "miluj bližního svého". Nebo spíš "miluj toho, který je trochu dál od nás".

Dokud se nezmění náš konzum produktů, které jsou vytvořeny z bolesti. Dokud neskončíme naše ignorantství, ať už vědomé či nevědomé, tak nemáme možnost posunout se dál.

Technologie jsou sice hezké, ale pokud nezměníme naší podstatu chtít vládnout druhému, chtít se porovnávat. Být tím nejlepším. Pokud toto neskončí, tak se úpadek hodnot bude prohlubovat.

A zda je toto potřeba řešit? Za mě ano. Proč? Protože naše závislost na instatních řešeních. Naše potřeba chemie na všech úrovních. Naše nenasytnost. To vše způsobuje, že se nevyvíjíme, ale že upadáme. Sice pomalu. Sice pro mnohé neviditelně. Někteří se to ani nedozví. Ale za nějaký čas to bude fakt. A pak bude pozdě něco řešit.

Ostatně moje přednáška končí indiánským příslovím: Až vylovíme poslední rybu, až pokácíme poslední strom, až otrávíme poslední řeku, tak si uvědomíme, že se peněz nenajíme...

A jak to změnit, začít od každodenních maličkostí a informováním druhých. Tak můžou vznikat ostrůvky pozitivní deviace (někde jsem tento terminus techikus slyšel) a může se to měnit k lepšímu.

Když rozhodneme o tom, komu dáme naší pozornost a komu dáme peníze, které jsme vydělali, tak se může změnit úplně všechno.

Více najdete v tomto povídání:-)

#tedxunyp #steinerkovarik #jakechcescesko ??? #jakychcessvet #mluvimeotom

© 2020 Hotentot. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!